Paletový nábytok – 2 pohľady na vec
Veľa krát sa nám stáva, že sa nás ľudia pýtajú: “Čo je vlastne na tom ťažké, veď vyrobiť paletový nábytok nie je žiadna robota, veď to len dáte na seba a zmontujete.” Toto je moment, kedy sa usmievame, niektorí aj kyslo, no rozhodne je to moment, kedy si uvedomujeme, že bežný človek, ktorý si to nikdy neskúsil vlastne nevie, čo to obnáša.
Ako to vlastne celé je? A prečo to nie je tak úplne ružové, ako to na prvý pohľad vyzerá?
MATERIÁL
To prečo to robíme a v čom vidíme zmysel je recyklácia. Všetky naše produkty sú vyrábané buď zo starých paliet, alebo iného dreveného odpadu. Akým je napríklad starý nábytok, či drevený stavebný odpad. Myšlienka je síce pekná. Zobrať odpad, upraviť a hotovo. No nie je to také jednoduché. Snažíme sa začať spolupracovať s firmami, ktoré produkujú drevený odpad a tak si zjednodušiť cestu k materiálu, ktorý používame vo výrobe.
Tým pádom by sme neboli nútení obiehať skládky, či rôzne zberne odpadu, kde sa materiál síce zhromažďuje, no po prevoze je v oveľa horšom stave a hlavne na týchto miestach je nevyhnutné za výkup odpadu platiť. Tak sa teda dostávame do systému dvojitého platenia, kedy firma, ktorá sa odpadu zbavuje zaplatí firme, ktorá im odpad odvezie a rovnako tak zaplatí za spracovanie odpadu. Následne nám stúpajú náklady, keďže musíme odpad hľadať a keď sa k nemu dostaneme, musíme ho odkúpiť. Z toho dôvodu by bolo ideálne distribučný kanál zjednodušiť a odpad brať priamo zo zdroja. Čo je však beh na dlhé trate, keďže firmy neradi menia svoje zabehnuté zvyky 🙂
RECYKLÁCIA
Paleta ako taká je pekný výsledok výroby. No nie je paleta, ako paleta. Keďže pracujeme s odpadovým materiálom, palety z ktorých vyrábame sú zväčša neštandardné rozmery paliet, ktoré okrem tvaru sú už aj v pokročilom štádiu využitia. Väčšina paliet, ktoré sa dostanú do našej dielne je rozobratá. Rozoberáme ich kvôli funkčnosti a snažíme sa daný produkt pretransformovať. A tým, že ho rozoberieme mu nepridávame len novú funkčnosť, ale aj novú energiu, ktorá je pri opoužívaných produktoch značne odobratá.
Nie len tvarové deštrukcie materiálov, ale aj povrchové znehodnotenia sú riešené v časti recyklácie. Materiály, ktoré recyklujeme sú často pred našim uskladnením vystavené dažďu a nadmernému slnečnému žiareniu, takže drevo je často vysušené a povrch drsný. Je preto nutné drevo opracovať hoblovaním a brúsením.
Po tomto už prichádza to pekné a to z čoho máme najväčší pôžitok 🙂 kreatíva a tvorba nových produktov, hľadanie nových funkčností a nového využitia starých, vyhodených a nepotrebných vecí.